Dyskusji pt. „Doświadczenie wojny” w Teatrze Polskim w Warszawie

Понеділок, 22 Травня 2023, 13:10

23 maja w godzinach 18.00-21.00 serdecznie zapraszamy do udziału w dyskusji pt. „Doświadczenie wojny”, która odbędzie się na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego w Warszawie (tył budynku, wejście od ulicy Sewerynów lub przez Pasaż Arnolda Szyfmana od ul. Kazimierza Karasia 2).

Bardzo prosimy o potwierdzenie udziału w wydarzeniu przez wypełnienie formularza rejestracyjnego.

Dyskusja odbędzie się w języku polskim, z tłumaczeniem symultanicznym na język ukraiński.

Trauma II wojny światowej naznaczyła całą powojenną polską i ukraińską historię. Długotrwałe wymuszone przez komunistyczną opresję przemilczenie doświadczeń wojennych pogłębiało tę traumę. Jednym ze szczególnie bolesnych problemów były czystki etniczne, zarówno te dokonane w trakcie wojny, jak i te powojenne, w tym także masowe przymusowe przesiedlenia, które pozbawiły domów i środków do życia miliony dawnych obywateli Rzeczypospolitej narodowości polskiej i ukraińskiej. Symbolem tych traum jest miejsce, jakie zajmują w dzisiejszej pamięci historycznej Polaków masowe mordy ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943–1944, Ukraińców zaś – Akcja Wisła 1947 roku. W toczących się od kilkudziesięciu lat dyskusjach i sporach, niekiedy bardzo ostrych, często brakuje świadomości, że ramy interpretacyjne tworzone przez skonfliktowane narracje narodowe uniemożliwiają dostrzeżenie szerszego kontekstu tych tragicznych wydarzeń, a zatem zrozumienie ich istoty. Uczestnicy debat i sporów rzadko pamiętają o wpływie propagandy – tej z okresu wojennego i tej powojennej, komunistycznej – na interpretację tragicznych wydarzeń.

Do dyskusji o wojennych doświadczeniach Polaków i Ukraińców zaproszeni zostali prof. Jarosław Hrycakprof. Grzegorz Motyka, reżyserka Svitlana Oleshko i prof. Rafał Wnuk. Spotkanie poprowadzi: prof. Ola Hnatiuk.

Więcej szczegółów można znaleźć w wydarzeniu na Facebooku.

Dyskusja odbędzie się w ramach polsko-ukraińskich spotkań „Wspólne sprawy”, które organizują wspólnie Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w WarszawieOśrodek KARTAUkraiński Dom i Związek Ukraińców w Polsce.

W cyklu spotkań chcemy przez pryzmat historii przyjrzeć się teraźniejszości i spróbować wysnuć wnioski dla przyszłości, tak by jak najprędzej móc mówić o prawdziwym partnerstwie, a nie, jak dawniej, o Polsce jako „adwokacie”, a Ukrainie jako „kliencie”; o dialogu, a nie – w najlepszym razie – o asymetrii dwóch narracji; o wspólnej przyszłości w bezpiecznej Europie i bezpiecznym świecie, a nie o walce „za naszą i waszą wolność”. Tę wspólną przyszłość tworzymy tu i teraz. Chcemy, żeby ukraińska obecność w Polsce była postrzegana nie jako wyzwanie, a jako szansa na lepszą przyszłość obu naszych narodów.

Harmonogram spotkań:
12 kwietnia 2023, 18.00-21.00 „Drogi do niepodległości”
23 maja 2023, 18.00-21.00 „Doświadczenie wojny”
14 czerwca 2023, 17.00-21.00 „Kongres solidarności polsko-ukraińskiej”

Zapraszamy serdecznie!

Поділитися:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*
*