Osławiany, “Oj tam w Mokrym”, Konador, 2008

V. ZiutekARTYKUŁY, OŚWIADCZENIA2009-06-24

Ослав’яни, “Ой там у Мокрім”, Konador, Варшава, 2008

Zespół pieśni i tańca Osławiany został założony w 1972 roku we wsi Mokre a jednym z inicjatorów powstania zespołu i długoletnim kierownikiem był zmarły niedawno Eugeniusz Mohyła. Zespół nazwę swą wziął od przepływającej nieopodal wioski Mokre rzeki Osławy, która jest symbolem regionu i nadaje okolicy niepowtarzalnego klimatu. Płyta “Oj tam w Mokrym” jest ponad 35-letnią podróżą, długa muzyczną wędrówką po krainach Bojków, Łemków, ukraińskich Karpat aż po ziemie naddniestrzańskie.

Dlatego też muzyka Osławianów jest bardzo zróżnicowana i przez to ciekawsza niż ma to miejsce w typowych zespołach pieśni i tańca. Mamy tu i nutę folkową, i ciekawe adaptacje na śpiew prawie operowy, i utwory do tańca. Na krązku nie zabrakło tak znanych hitów folkowych jak “Powedu konyka”, “Jak ja iszow z Debreczyna” czy “Koło riczky, koło obrodu”, a brzmienie zespołu jest charakterystyczne, po pierwszych taktach już wiadomo, że to Osławiany. “Oj tam w Mokrym” to 21 utworów, w tym solówki i duety liderów i liderek grupy: Mirosława Fala, Anny Gogoli, Katarzyny Maliniak, Kseni Onyszkanycz, Bogdana Maszlucha, Jarosława Maszlucha i Katarzyny Maliniak.

Podsumowując: słuchając tej płyty bardzo miło się zaskoczyłem poziomem i repertuarem grupy, słuchałem wielu nagrań zespołów pieśni i tańca ale Osławiany naprawdę są jedną z ciekawszych grup tego typu. Warto się z ich płytą zapoznać oraz usłyszeć na koncercie! Płyta “Oj tam w Mokrym” ukazała się nakładem bardzo zacnego wydawnictwa Konador, które niezmordowanie promuje ukraińską nutę folkową w Polsce.

Artykul w j. ukrainskim ukazal sie w nr 16 “Naszego Słowa” (16.04.2009) “Наше слово” №16, 19 квітня року

Поділитися:

Категорії : Статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*
*