Aleksander MaslejARTYKUŁY, OŚWIADCZENIA2011-09-09

W dniach 30 kwietnia – 2 maja we wsi Nowica po raz czwarty odbyły się Spotkania Teatralne INNOWICA, organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy i Bractwo Młodzieży Greckokatolickiej “Sarepta”.

Zdobywająca coraz większą popularność impreza zgromadziła w tym roku ok. 4 tys. osób, które w ciągu trzech dni uczestniczyły w interesujących spektaklach, koncertach, wystawach i warsztatach. Znacząca grupę widzów stanowili goście z Ukrainy; wielu spośród nich występowało w Nowicy w poprzednich latach lub uczestniczyło w innych projektach, które odbywają się w tej wsi cyklicznie (plenery malarskie, festiwal Jazz Bez).
Spotkania zainaugurował spektakl “Bruzda” Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika, zaprezentowany w zabytkowej cerkwi pw. św. Paraskewy – przejmująca przypowieść o trudnej drodze człowieka do Boga. Wieczorny koncert rozpoczął recital wybitnej ukraińskiej wokalistki obdarzonej nieprzeciętną ekspresją – Mariany Sadowskiej, która w przeszłości była związana z Teatrem im. Lesia Kurbasa i Ośrodkiem Praktyk Teatralnych Gardzienice. Po niej energetyczny koncert dała grupa Pogodno. Nie mniej ciekawy był drugi dzień. Teatr Klinika Lalek przedstawił plenerowy spektakl “Księga gór” – skierowany był on do najmłodszej publiczności. Ta wyreżyserowana przez Wiktora Wiktorczyka “opera lalkowa” w zabawny sposób opowiada o poszukiwaniu szczęścia i ładu. Oparta na pięknej tradycyjnej baśni, do której wprowadza zarówno postacie historyczne i mityczne, stara się dotrzeć do widza śmiałymi, “współczesnymi” środkami wyrazu. Teatr Scena-Studium Galicjana ze Lwowa przedstawił spektakl “Farsa miłości”, oparty na jednoaktówkach Aleksandra Fredry i Antoniego Czechowa. Na zakończenie teatralnej części dnia Stowarzyszenie Teatralne Chorea pokazało dwukrotnie klasyczną “Antygonę” w nowatorskiej interpretacji, opartej głównie na ruchu i śpiewie. Nie zabrakło kolejnych mocnych akcentów muzycznych. Na letniej scenie muzycznej wystąpił legendarny multiinstrumentalista Włodzimierz “Kinior” Kiniorski wraz z Dariuszem Makarukiem oraz ukraiński zespół folkowy ze Lwowa Tatosh Banda. Ostatni dzień festiwalu rozpoczął bajkowy spektakl-wędrówka Teatru Lalek Gałązen. Występujący w nim aktorzy to również dzieci z Nowicy oraz przybyłe wraz z rodzicami na Spotkania. Kobiecy Ośrodek Teatralny przedstawił trudną, traktującą o przemocy we współczesnej rodzinie, sztukę “Karmik”. Teatralnym zwieńczeniem Spotkań było plenerowe przedstawienie “Carmen Funebre”, zaprezentowane przez jeden z najciekawszych teatrów alternatywnych w Polsce – Teatru Biuro Podróży. Ten przejmujący, antywojenny spektakl mówi o zagrożeniach nietolerancji, prześladowaniach i ksenofobii. Finałem Spotkań był koncert młodego, ale posiadającego już wierne grono wielbicieli zespołu Chłopcy Kontra Basia. Grupa, której liderem jest charyzmatyczna wokalistka, w ciekawy sposób łączy tradycyjne pieśni w jazzowej interpretacji. Spotkaniom tradycyjnie towarzyszyły wystawy: malarstwa Mariana Waldemara Kuczmy i grafik Magdaleny Kuczmy, fotografii Piotra Waisa, projekcji aktywnych CineManual Krzysztofa Owczarka oraz warsztaty. Licznie przybyli goście mogli w gospodarstwie Dymitra i Piotra Michniaków zapoznać się z tradycyjną metodą wytwarzania łyżek – tradycyjnego nowickiego rzemiosła.

Artykuł w j. ukraińskim ukazał się w nr 23 “Naszego Słowa” (5.06.2011);
“Наше слово” №23, 5 червня 2011 року

Поділитися:

Категорії : Статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*
*