W piątek, 21 października w Warszawie rozpoczyna się Ukraina! 7. Festiwal Filmowy

Вівторок, 18 Жовтня 2022, 18:35

W piątek, 21 października w warszawskiej Kinotece rozpocznie się Ukraina! 7. Festiwal Filmowy – wyjątkowe wydarzenia poświęcone kulturze ukraińskiej. Tegoroczna edycja festiwalu zagości również w największych miastach Polski, oraz od 1 do 14 listopada 2022 online na platformie vod.Warszawa.pl

UKRAINA! Festiwal Filmowy to jedyny festiwal filmów ukraińskich w Polsce. W ramach programu pokazanych zostanie ponad 56 filmów, w tym nowe filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe i animowane, a zarazem najlepsze, nagradzane na festiwalach filmy, które
powstały w Ukrainie w ciągu ostatnich lat.

Między Wojną a Nadzieją to temat przewodni tegorocznej edycji festiwalu. Na program festiwalu złożą się sekcje: KOBIECE HISTORIE, OBLICZA UKRAINY, MARIUPOL, SZTUKA WOLNOŚCI oraz KONKURS NA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY. W sekcji KOBIECE HISTORIE dedykowanej historiom kobiet: matek, córek, żołnierek, więźniarek znalazły się filmy opowiadające o trudnych, wojennych losach kobiet w Ukrainie jak, 107 MATEK, w reż. Pétera Kerekesa, który jest równocześnie FILMEM OTWARCIA FESTIWALU, o dziewczynie w ciąży, która za popełnioną zbrodnię trafia do odeskiego więzienia dla kobiet.

Film został nagrodzony na: MFF w Wenecji 2021, MFF w Chicago 2021, FF w Cottbus 2021 oraz MFF Nowe Horyzonty 2022, gdzie otrzymał nagrodę publiczności.

107 matek, fot. materiały prasowe W ramach sekcji pokazany zostanie również KLONDIKE, dramat, w reż. Maryny Er Horbach, który jest ukraińskim kandydatem do Oskara, nagrodzony m. in. na: MFF w Berlinie 2022, Sundance FF 2022, MFF w Seattle 2022 oraz pokazywany na festiwalu w Cannes film WIZJA MOTYLA, reż. Maksym Nakonecznyj, o kobiecie, która wraca do domu i rodziny po miesiącach spędzonych w niewoli na Donbasie, czy MATKA APOSTOŁÓW reż. Zaza Buadze, o matce poszukującej syna pilota.

W sekcji OBLICZA UKRAINY dedykowanej współczesnej Ukrainie i jej mieszkańcom znalazły się między innymi: ODBICIE, nowy film Walentyna Wasjanowycza, nagrodzonego za Atlantydę (2019), dokument WOLNY CZŁOWIEK. PIELGRZYMKA, reż. Serhij Dmytrenko – historia weterana wojny rosyjsko-ukraińskiej i podróżnika Wałerija Markusa czy NA HAŁDACH, w reż. Tarasa Tomenki, o dzieciach, które żyją w strefie wojny w Ukrainie.

Odbicie, fot. materiały prasowe Na hałdach, fot. materiały prasowe Filmem zamknięcia będzie ukraiński kryminał PAMFIR, reż. Dmytro Sukhołytkyj-Sobchuk. Film nagrodzony w Cannes 2022, którego bohaterem jest tytułowy Pamfir, dawny przemytnik, który wraca do rodzinnej wioski z uczciwej pracy w Polsce i zaczyna walczyć z lokalną mafią. Na sekcję SZTUKA WOLNOŚCI składają się filmy opowiadające o sztuce i ukraińskich artystach, często zaangażowanych w walkę o wolność, m.in. poruszający polski dokument SYNDROM HAMLETA, w reż. Elwiry Niewiery, Piotra Rosołowskiego czy film BAJKA O KONIKU, dokument o mieszkającym w Tallinie Anatoliju Ljutjuku, byłym działaczu antysowieckim, obecnie mnichu i artyście tworzącym własnoręcznie książki, który po wybuchu wojny na wschodzie Ukrainy
udaje się do miasteczek frontowych z misją pracy jako wolontariusz. Pokazowi filmu będzie towarzyszyć wystawa prac artysty w Kinotece od 21 do 29.10. 2022.

Syndrom Hamleta, fot. materiały prasowe W sekcji MARIUPOL pokazane zostaną filmy krótkometrażowe o Mariupolu opowiadające
o mieście i jego mieszkańcach od inwazji rosyjskiej w 2014 roku (m.in. MA, JA I MARIUPOL, TERYTORIUM PUSTYCH OKIEN) oraz TWIERDZA MARIUPOL, OREST, OSTATNI DZIEŃ W AZOWSTALU – seria filmowa stworzona z materiałów nagranych podczas rozmów z żołnierzami, którzy znaleźli się pod okrążeniem w Azowstalu oraz dokument z 2016 r. MARIUPOLIS, będący zapisem życia w mieście, którego obywatele próbują żyć normalnie pomimo toczących się niedaleko walk, litewskiego reżysera Mantasa Kwedarawiciusa, który 2 kwietnia 2022 zginął w Mariupolu podczas kręcenia drugiego z filmów o mieście. Wpływ z biletów z sekcji Mariupol przekazany zostanie na wsparcie Ukrainy.

DIORAMA, fot. materiały prasowe W czasie festiwalu ogłoszony zostanie plebiscyt publiczności. Publiczność wybierze najlepszy film festiwalu. W 2021 roku nagrodę publiczności otrzymał dokument o ochotniczkach w wojsku pt. MOJA WOJNA w reż. Maszy Kondakowej, który będzie można ponownie obejrzeć w tym roku. W tegorocznej edycji odbędzie się KONKURS NA NAJLEPSZY FILM KRÓTKOMTRAŻOWY, do którego zgłosiło się 146 filmów. Spośród nadesłanych propozycji wybrane zostały 24 filmy powstałe w latach 2020-2022 w tym fabuły, dokumenty i animacje, które będą oceniane przez jury profesjonalne w składzie: Ewa Kochańska (reżyserka filmowa), Oksana Czerkaszyna (aktorka), Artur Zaborski (dziennikarza filmowy), jak i jury społeczne. Festiwalowi będą towarzyszyć spotkania z twórcami, a także debaty: Kobiety filmu w Ukrainie z udziałem ukraińskich i polskich twórczyń filmowych oraz spotkania o sytuacji na rynku pracy dla Ukraińców organizowane przez Agencje Pracy VIOPOL, a także debata: Jak pomagać imigrantom z Ukrainy ze współpracy z Domem Ukraińskim i firmą IKEA, koncert duetu SzaZa i zespołu pieśniarek Dziczka pt. PTAKI SMUTKU, PTAKI CHWAŁY oraz wystawa JA TU ZOSTAJĘ! Sebastiana Płocharskiego, który kolejny raz wyjechał do Ukrainy 24 lutego 2022 i przez ostatnie miesiące, jako fotograf i dokumentalista, poświęcił swoją pracę kwestii ewakuacji mieszkańców Donbasu. Dla dzieci odbędą się pokazy bajek i zabawy z animatorami ze szkoły ukraińskiej MATERYNKA oraz warsztaty ceramiczne i edukacyjne.

fot. Sebastian Płocharski Gośćmi festiwalu będą ukraińscy filmowcy, którzy wezmą udział w spotkaniach z widzami: reżyser Peter Kerekes i aktorka Maryna Klimova (107 Matek), reżyserka Maryna Er Horbacz i aktorka Oksana Czerkaszyna (Klondike), reżyserka Ołesia Morhuneć-Isajenko i aktorzy: Polina Hromowa i Tomasz Sobczak (Szczedryk), reżyserka Karina Będkowska (Moja Ozerna), reżyser Paweł Narożnik i operator Armand Urbaniak (Ostatnia Niedziela w przedwojennym Lwowie), Piotr Rosołowski (Syndrom Hamleta), aktor Stanisław Suknenko (Dom Slowo), czy reżyser Dmytro Suchołytkyj-Sobczuk i aktor Oleksandr Jacentiuk ( Pamfir) i in. Aby dotrzeć do widzów w całej Polsce festiwal będzie mieć wersję online od 1 do 14 listopada 2022 na platformie vod.Warszawa.pl oraz odbędą się repliki festiwalu w wybranych miastach Polski: Kraków, Żywiec, Wrocław, Gdańsk, Białystok, Gliwice, Toruń, Poznań i Gorzów Wielkopolski.

Filmy będzie można oglądać od 21 do 29 października 2022 r. w Kinotece (Warszawa) oraz online od 1 do 14 listopada na platformie https://vod.warszawa.pl

Karnety na warszawską edycję festiwalu można kupić w aplikacji Going i Empik.

Karnety i bilety w kasie kina i na stronie kina: www.kinoteka.pl
Goingapp: https://goingapp.pl
Empik: www.empikbilety.pl
Kinoteka: www.kinoteka.pl
Program festiwalu znajduje się na stronie www.ukrainaff.com oraz www.kinoteka.pl
FB: https://www.facebook.com/pg/ukrainaff/
IG: https://www.instagram.com/ukrainaff/

Поділитися:

Категорії : Новини

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*
*