Mirosław Skórka / ZUwP ■ OŚWIADCZENIE ■

Dla wspólnoty żydowskiej Święto Chanuki jest symbolem Światła, płonącego przed ołtarzem oczyszczonej Świątyni. To światło to znak, że Wszechmocny w niej przebywa a Jego lud czci go i się wokół Niego gromadzi. Święto przypomina, że to Światło ma świecić i że nie może go zagasić żadna siła. Odwołuje się ono do uczynku Antiocha, który chciał zbezcześcić Świętego, jak to przystoi poganom.

Фото з Вікіпедії

Tegoroczne Święto Światła chciał zbezcześcić poganin Braun, wywołując oburzenie i ból wspólnoty żydowskiej ale także ukraińskiej w Polsce. Każdy szaleniec ma własne motywy. Ten odwołuje się ciągle do nienawiści narodowej, szowinizmu i ksenofobii, które mają uleczyć własne kompleksy i paranoje rozniecając nienawiść do innych. Cynizm i nienawiść stały się cnotami dla Brauna i dla tych, co jego i jemu podobnych obierają do Sejmu. Tym większym jest nasze oburzenie, odraza i potępienie.

Chanukowe Światło będzie się palić w Polsce, obok czy razem z Betlejemską Gwiazdą i pasterzami zmierzającymi do żłobka, także ubranymi w ukraińskie wyszywanki. Tak było od wieków i tak chcemy aby pozostało. Wyrażam oburzenie na pogański czyn Brauna, niestety posła Sejmu RP, i potwierdzam, że nie pozwolimy aby żadna społeczność religijna czy narodowa w Polsce, bez względu na jej status, była obrażana i znieważana. Od władz Sejmu RP żądamy podjęcia stanowczych kroków aby warcholstwo w najgorszym szowinistycznym stylu zostało należycie ukarane.

Mirosław Skórka

Prezes Związku Ukraińców w Polsce

Поділитися:

Категорії : Події, Погляди, Політика

Схожі статті

Комітет солідарності Ґданськ-Запоріжжя просить про реакцію у справі викрадених дітей

Григорій Сподарик ■ ПОДІЇ ■ №3, 2024-01-21 Благодійний Комітет солідарності Ґданськ-Запоріжжя звернувся до польської речниці з прав дітей Моніки Горної-Цєсьляк про реакцію в справі...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*
*