*** Україномовний варіант заяви – тут.

Warszawa, 06 marca 2022

Od 24 lutego 2022 Ukraina walczy bohatersko z nową falą rosyjskiej agresji. Ta agresja naruszyła nie tylko integralność terytorialną niepodległego kraju, jednego z państw-założycieli ONZ, a także spowodowała ruinę wielu miast i śmierć tysięcy dzieci, kobiet i mężczyzn.

Zburzyła ona porządek światowy, stawiając cały świat na krawędzi wojny nuklearnej. Dlatego cały świat musi podjąć zdecydowane kroki dla powstrzymania szaleńca Putina i jego zbrodniczego reżimu. W przeciwnym razie zawali się cały system relacji międzynarodowych, budowanych na podstawie międzynarodowych umów i zobowiązań. Dzisiaj jesteśmy pewni, że to Walcząca Ukraina stanęła do śmiertelnej walki z diabelskim imperium zła, wcielonego w putinowskiej Rosji.

Rosyjski putinizm jest tak samo zbrodniczą ideologią jak hitlerowski nazizm czy japoński militaryzm. I tak samo będzie osądzony przez międzynarodowe trybunały karne. Te zbrodnie nie będą nigdy przedawnione a każdy funkcjonariusz tego reżimu zapłaci za to sprawiedliwa karę.

Putin rozpoczął tą wojnę za przyzwoleniem Chin. Nowy etap wojny rozpoczął się, zgodnie z rosyjsko-chińskimi ustaleniami, po olimpiadzie w Pekinie. Ale nie byłoby tej agresji i tych niewinnych ofiar, nie byłoby fali uchodźców w Polsce i Europie, gdyby Chiny nie przyzwoliły na to. A teraz milczą. Milczenie oznacza zgodę. Waszą zgodę na śmierć naszych babć, dziadków, matek, ojców, sióstr, braci. Na śmierć naszych dzieci. Wasza zgoda oznacza, że jesteście współwinni tych zbrodni. Chiny chcą za cenę tragedii Ukrainy zbudować nowy bilans sił i opłacić nią korzyści gospodarcze. Nie zgadzamy się na to!

Dlatego domagamy się aby władze Chińskiej Republiki Ludowej potępiły agresję Rosji, zastosowały wszystkie swoje możliwości działania i powstrzymały Rosję. Wzywamy wszystkich obywateli wolnego świata, aby wywarły nacisk na Chiny i zmusiły je do zatrzymania putina.

Deklarujemy także, że w razie utrzymywania wsparcia Chin dla agresji rosyjskiej będziemy wzywać ludzi na całym świecie do bojkotu wszystkich produktów pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej. Nie pozwolimy na to, aby za cenę tragedii Ukrainy chińska polityka realizowała swoje cele.

Możemy wygrać albo razem albo przegramy każdy z osobna. W imię normalnego świata wzywamy władze Chińskiej Republiki Ludowej do zdecydowanych działań.

Nie pozwolimy wam schować się za chińskim murem własnego egoizmu i udawać, że ta sprawa was nie dotyczy.

Mirosław Skórka

Prezes Związku Ukraińców w Polsce

Поділитися:

Категорії : Події, Україна-Польща

Схожі статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*
*